Historia

historia_fajans

Włocławek, stolica wschodnich Kujaw i ziemi Dobrzyńskiej, kojarzy się z pięknymi i artystycznie zdobionymi wyrobami fajansowymi, które znane są nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

historia_fajans_2Tradycja produkcji włocławskiego fajansu sięga roku 1873, kiedy to uruchomiono pierwszą fabrykę. Wówczas zaczęto produkować talerze, misy, zestawy pojemników kuchennych, serwisy śniadaniowe oraz obiadowe, a także dużą gamę galanterii fajansowej. Nieliczne produkty ozdabiano zdobionymi, wielobarwnymi motywami kwiatowymi, czyniąc z przedmiotów użytkowych dzieła sztuki.
Po drugiej wojnie światowej fabryka wznowiła produkcję ręcznie wytwarzanego i malowanego fajansu. W latach siedemdziesiątych zaś nastała moda na tzw. „Włocławki”, czyli oryginalne wyroby fajansowe o niepowtarzalnych wzorach, projektowanych przez artystów plastyków. Organizowane wtedy konkursy dla malarek były okazją do wykazania nieprzeciętnych umiejętności i uzdolnień artystycznych oraz dawały możliwość wykonywania autorskich projektów. W ten sposób powstała najbogatsza w kraju kolekcja dekoracji wyrobów fajansowych. Pamiętamy dawne wzory w „kobalcie”. „brązie” czy „purpurze”, które zachwycały wszystkich.

Głębokie reformy gospodarcze dokonane na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych oraz wielki kryzys polskiej gospodarki spowodowały, że w 1990 roku fabryka zaprzestała wytwarzać fajans.
Po kilku letniej przerwie tj. 13 lipca 2002 r. wznowiliśmy produkcję niezapomnianych „Włocławków”. Naszym nadrzędnym celem jest powrót do tradycyjnego wyrabiania oraz ręcznego malowania wyrobów fajansowych, a zatrudnieni w nowej fabryce doświadczeni pracownicy byłych włocławskich zakładów, będą odwoływać się do znanych i cenionych przez naszych klientów form i stylu malowania.
Spełniając Państwa oczekiwania, liczymy na owocną współpracę.

Właściciel Fabryki – Ewa Szanowska

historia_fajans_3