Historia

historia Fajansu Włocławek - dawna fabryka

Włocławek – stolica wschodnich Kujaw i ziemi Dobrzyńskiej, kojarzy się z pięknymi i artystycznie zdobionymi wyrobami fajansowymi, które znane są nie tylko w Polsce, ale i na całym Świecie.

Włocławek  iasto w którym powstają fajansowe dzieła

Tradycja produkcji włocławskiego fajansu sięga roku 1873, kiedy to uruchomiono pierwszą fabrykę. Wówczas zaczęto produkować talerze, misy, zestawy pojemników kuchennych, serwisy śniadaniowe oraz obiadowe, a także dużą gamę galanterii fajansowej. Nieliczne produkty ozdabiano zdobionymi, wielobarwnymi motywami kwiatowymi, czyniąc z przedmiotów użytkowych dzieła sztuki.
Po drugiej wojnie światowej fabryka wznowiła produkcję ręcznie wytwarzanego i malowanego fajansu. W latach siedemdziesiątych zaś nastała moda na tzw. „Włocławki„, czyli oryginalne wyroby fajansowe o niepowtarzalnych wzorach, projektowanych przez artystów plastyków. Organizowane wtedy konkursy dla malarek były okazją do wykazania nieprzeciętnych umiejętności i uzdolnień artystycznych oraz dawały możliwość wykonywania autorskich projektów. W ten sposób powstała najbogatsza w kraju kolekcja dekoracji wyrobów fajansowych. Pamiętamy dawne wzory w „kobalcie”. „brązie” czy „purpurze”, które zachwycały wszystkich. Obecnie picassowskie formy i dekory wykonane w tamtym okresie, stały się obiektami kolekcjonerskich poszukiwań i „mają się dobrze” również na aukcjach w czołowych, polskich domach aukcyjnych i sklepach z antykami.

Głębokie reformy gospodarcze dokonane na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych oraz wielki kryzys polskiej gospodarki spowodowały, że w 1990 roku fabryka zaprzestała wytwarzać fajans.

Państwo Szanowscy właściciele fabryki w latach 2002-2021

Państwo Szanowscy – założyciele i właściciele fabryki w latach 2002-2021

Po kilkunastoletniej letniej przerwie tj. 13 lipca 2002 r. produkcja niezapomnianych „Włocławków” została wznowiona przez Państwa Ewę i Jerzego Szanowskich. Nadrzędnym celem nowych właścicieli był powrót do tradycyjnego wyrabiania oraz ręcznego malowania wyrobów fajansowych, a zatrudnieni w nowej fabryce doświadczeni pracownicy byłych włocławskich zakładów, przez wiele lat doskonale odwoływali się do znanych i cenionych przez klientów form i stylu malowania. Przez osiemnaście lat Fabryka Fajansu we Włocławku zdobywała rosnące zainteresowanie swoimi wyrobami. W tym czasie produkowane były kultowe wzory, ale zaczęto wprowadzać także nowe formy i motywy dekoracyjne.
Fabryka zyskała wielu nowych partnerów, dzięki czemu, wyroby włocławskie można było znaleźć w całej Polsce.

Wyjątkowo dotkliwy cios przyszedł wraz z rokiem 2020. Pandemia COVID-19 dość mocno zachwiała polską gospodarką i ze względu na niepewną sytuację przemysłu właściciele fabryki zdecydowali o tymczasowym wstrzymaniu produkcji. Kolejne lockdown’y nie sprzyjały ponownemu otwarciu, a przyszłość wieloletniej tradycji produkcji fajansu stanęła pod dużym znakiem zapytania. Obowiązki zawodowe i osobiste sprawiły, że Państwo Szanowscy zdecydowali nie wznawiać produkcji.

Do właścicieli zgłaszali się nowi potencjalni inwestorzy z różnymi wizjami reaktywacji fabryki. Negocjacje trwały.
Po prawie rocznych rozmowach Państwo Szanowscy wybrali osobę, która dawała gwarancję ciągłości i kontynuacji ich dzieła, silnie związaną z regionem i jego kulturą. Włocławski biznesmen, prowadzący między innymi Garage Hotel, Tyberiusz Rajs, stał się kontynuatorem fajansowego dziedzictwa. Państwo Szanowscy postanowili zaufać włocławskiemu przedsiębiorcy, który jak powtarzał w udzielonych wywiadach, zdecydował się podjąć wyzwanie oraz zainwestować w fabrykę fajansu „bo kocha Włocławek”.
Z nową energią i sztabem starych oraz nowych współpracowników Tyberiusz Rajs postawił sobie jasny cel: utrzymać tradycję i rozwinąć włocławski fajans. Na mocy umowy licencyjnej w czerwcu 2021 r. uzyskał prawo do produkcji fajansu na włocławskiej Falbance, a w fabryce rozpoczęto przygotowania do wznowienia działalności.

Uroczyste przekazanie fabryki dn.15-06-2021

Uroczyste przekazanie fabryki dn.15-06-2021

Żmudna i ciężka praca przyniosła efekty. Już w lipcu 2021 roku, światło dzienne ujrzały pierwsze filiżanki, figurki i talerze!
Reaktywacja fabryki oraz pierwsze wyroby spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem mediów, mieszkańców Włocławka, Prezydenta Miasta Włocławek – Pana Marka Wojtkowskiego, który zapewnił o pełnym wsparciu Miasta dla tej inicjatywy, ale także wszystkich miłośników włocławskiego fajansu w Polsce i zagranicą.
Szczególne zainteresowanie wznowieniem działalności i niesłabnące wsparcie, już od pierwszych wpisów, można było poczuć także na facebook’owym fanpage fabryki, który stał się jednym z głównym kanałów komunikacji i utrzymywania relacji z Klientami.

Drodzy Państwo, nie stoi zatem już nic na przeszkodzie, by rzec: włocławski fajans odradza się!!

W 2022 fabryka Fajansu zapoczątkowała wytwarzanie ceramiki artystycznej w postaci luksusowej biżuterii ze srebra i fajansu. Powstała nowa marka Fajansowe.love do której Państwa serdecznie zapraszamy.
W tym miejscu robimy przerwę w niniejszej nocie historycznej, aby z czasem uzupełnić ją o nowe osiągnięcia. Łączymy również nadzieję, że w Państwa witrynach i kredensach znajdzie się miejsce na nowe, wyjątkowe wyroby.

Kontynuator prowadzący Fabrykę Fajansu – Tyberiusz Rajs

Włocławek historia fajansem pisana